Zasady gry

Mecz tenisa można podzielić na sety, które składają się z gemów, a w ich skład wchodzą punkty. Ilość setów potrzebnych do odniesienia zwycięstwa jest zależna od rodzaju turnieju, w którym zawodnik bierze udział. Zazwyczaj mecz wygrywa gracz, który wygra dwa sety, jednak zdarzają się mecze gdzie trzeba wygrać trzy.

Punktacja w tenisie jest bardzo charakterystyczna i obecna tylko w tej dyscyplinie sportu. Wynik liczy się od 0. Po wygraniu kolejnej wymiany zawodnik ma na swoim koncie już 15 punktów, 30 punktów i 40 punktów. W tenisie może dojść do takiej sytuacji, gdy w gemie dochodzi do remisu 40-40, wtedy występuję tzw. równowaga. Po wygraniu następnej wymiany przez jednego z zawodników przy stanie równowagi występuje „przewaga”. Wtedy do wygrania gema brakuje tylko jednej zwycięskiej wymiany. W przypadku, gdy kolejną wymianę przegra zawodnik z przewagą stan meczu wraca do „równowagi”, gracze muszą walczyć o ponowne przyznanie im „przewagi”. Ta część meczu jest rozgrywana na specjalnych zasadach.

Po zakończeniu każdego gema dochodzi do zmiany podającego. Aby wygrać seta, jeden z zawodników zwyciężył w sześciu gemach, przy co najmniej dwóch gemach przewagi. Jeśli stan na tablicy wyników w jednym z setów wynosi 6:5, to rozgrywany jest dodatkowy gem. Jeśli wygra go zawodnik, który ma przewagę, to wygrywa całego seta. Jeśli go przegra, to dochodzi do tie-breaka. Tę partię wygra zawodnik, który jako pierwszy zwycięży w siedmiu wymianach, przy co najmniej dwóch wymianach przewagi. Zwycięzca tie-breaka wygrywa cały set w stosunku 7:6.

Generalnie wszystkie spotkania z udziałem kobiet i mężczyzn rozgrywane są do dwóch wygranych setów. Wyjątkiem u panów są wszystkie turnieje wielkoszlemowe oraz spotkania w ramach Pucharu Davisa, gdzie zawodnicy grają do trzech wygranych setów. W przypadku kobiet we wszystkich tenisowych turniejach rozgrywa się spotkania do dwóch wygranych setów.